Vad händer i klubben?

Mycket av klubbens tid och engagemang består i att gå på möten med SJP och maj har inte varit något undantag då det fortfarande är mycket att dra i efter avtalsrörelsen.


Avtalsrörelsen: En stor fråga är hur SJP avser att vi ska söka vår semester i fortsättningen då det nya avtalet innehåller förändringar vilket påverkar hur vi söker föräldraledighet som infaller under juni-augusti respektive 15 december–15 januari. Som vårt lokala semesteravtal ser ut för närvarande, påverkar ändringen inte oss på pendeln, vilket klubben anser ska fortsätta gälla. Vi har lyft frågan med SJP och vi lär få anledning till att återkomma i frågan. Samma sak gäller lönerevisionen där det pågår diskussioner om hur potten ska fördelas över lönestegen och vissa tillägg. Planen är att detta ska vara klart i mitten av juni. 


Registeravgiften: Utöver det som diskuteras angående avtalsrörelsen så har vi på Seko ännu inte givit upp frågan om registeravgiften där vi vill att SJP ska stå för kostnaden på något sätt. Vi har skickat frågan centralt.


E-learnings: Det har varit en del förvirring kring vilka digitala utbildningar vi förväntas genomföra inom den ram av två timmar komp som vi ersätts med för närvarande. Nu har det framkommit att utbildningen F43SJP (som tar 60 minuter) skulle gjorts under den dag vi hade Trafiksäkerhetsfortbildning vilket de förare som gick utbildningen tidigt i år inte informerades om. Detta gör att den totala tiden för de e-learnings som skickats ut, är betydligt längre än de 2 timmar vi har avsatt för interaktiva utbildningar enligt vårt avtal. Klubbens utgångspunkt är att så länge vi inte kompenseras för detta så begår SJP avtalsbrott.


Relationen LF-TL: Seko lok tog förra våren ett initiativ för att titta på hur vi och SJP kan förbättra relationen mellan lokförarna och trafikledningen. Detta arbete fortgår fortfarande men i ett långsammare tempo än klubben önskar. Vi tycker ändå att vi ser en vilja till att få ordning på detta då det är något som gagnar alla som jobbar operativt och även våra resenärer. Fler möten blir det garanterat angående detta.


Turlistfrågor: Sommarturerna har dröjt och är därför ännu inte granskade av turlistgruppen. Detta eftersom trafikverket flera gånger ändrat sig vad gäller sommarens banarbeten och varje gång en ändring görs i deras planer så måste turerna och omloppen ritas om. Vi har nu fått senaste versionerna och granskningen påbörjas inom kort. 

Förra året gjordes en överenskommelse om att resterande platser i parameterdokumentet skulle mätas innan sista maj i år. Den sista mätningen på listan gjordes i veckan. Vi är därmed i mål med T26s tider. Vi kommer lägga upp det nya parameterdokumentet när det slutgiltiga är sammanställt. City mättes till 8 minuter söderut och 10 minuter norrut. De avsteg som gällt och fortsatt gäller under T25 där 10 minuters gångtid gällt i city mot att momentet “överlämna” kortats ner till 2 minuter från de 4 minuter vi har i avtalet kommer diskuteras senare med arbetsgivaren, om det ska gälla vidare under T26.


Skyddsfrågor: MTO-rapporten är nu klar och kommer att publiceras den 13 juni på intranätet. SJP har med medverkan av skyddsorganisationen dragit igång ett långsiktigt arbete vad gäller ergonomin i våra hytter. Detta omfattar bland annat filmer där en ergonom går igenom hur vi ställer in våra förarstolar korrekt samt workshops om hur vi kan träna och röra på oss i hytten när vi har möjlighet. SJP har även anställt en ingenjör specialiserad på arbetsstolar vars uppgift är att förbättra de stolar vi redan har alternativt att dessa byts ut mot nya. Klubbens inställning är att dessa åtgärder är välkomna men att de inte åtgärdar grundproblemet som är att vår arbetsmiljö försämrades på ett väsentligt sätt i och med införandet av PTU. Skyddet efterlyser som vanligt rapporter om och när ni känner av besvär i kroppen från arbetet ombord då SJP har en ovana att peka till bristen på rapporter som en ursäkt för att inte göra någonting.


Medlemsutbildningar: Inför hösten planerar vi introkurser för unga samt ännu en kurs i vårt lokala avtal. Vi tittar också på möjligheten att anordna åtminstone en försäkringskurs. Vi återkommer naturligtvis med exakta datum när det börjar dra ihop sig. Är du intresserad av att gå? Håll koll på hemsidan!


Inför sommaren: Som med allt annat så blir styrelsens tempo något lugnare under sommarmånaderna men vi siktar på att hålla expen öppet som vanligt på torsdagar. Skyddet kommer bemanna på onsdagar i vanlig ordning. Har ni frågor eller åsikter så är det bara att titta in eller mejla oss på styrelsen@pendelforarna.se .

Kommentarer inaktiverade.